Katalog eksponatów


Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem, w którym znajduje się ponad 1200 eksponatów wojskowych.

Ponad 80 proc. z eksponatów to przedmioty oryginalne czasu II wojny światowej. Przeważnie są to eksponaty niemieckie, ale prezentujemy również pamiątki polskie, rosyjskie i alianckie. Zachęcamy do wypożyczania przedmiotów z katalogu na potrzeby teatralne i filmowe.

Facebook

O Muzeum Militariów

Mazurskie Muzeum Militarne to stała, interaktywna ekspozycja będąca jednym z największych zbiorów eksponatów militarnych z czasu II wojny światowej w Polsce. Na przestrzeni kilkuset metrów kwadratowych przedstawia ona całą historię II wojny światowej „w pigułce” – od kampanii wrześniowej 1939 do upadku III Rzeszy w 1945 roku. Muzeum Militariów znajduje się w Gierłoży tuż za Wilczym Szańcem, w sąsiedztwie Mazurolandii - Mazurskiego Parku Atrakcji.

Czemu warto?

Największą wartością Muzeum Militariów są jego wystawy - w przystępny i ciekawy sposób, opowiadające historię II Wojny Światowej i wydarzeń mających miejsce w okolicznych lasach. Przy tworzeniu Muzuem Militariów nacisk położyliśmy na możliwość poznania "historii żywej". Dlatego właśnie poza jedną z największych w Polsce kolekcji przedmiotów codziennego użytku z II WŚ w Muzeum mogą zobaczyć Państwo makietę z inscenizacją ataku na Hitlera, przyjrzeć, się makietom Wilczego Szańca oraz śluzy w Leśniewie, by móc wyobrazić sobie jak wyglądały obecnie zrujnowane betonowe bunkry.

Przygotowaliśmy też wystawę plenerową - pokazującą późniejszy rozwój wydarzeń poprzez pryzmat pojazdów militarnych z Zimnej Wojny. By poczuć "ducha historii" mogą Państwo strzelać z replik asg karabinów z II WŚ na naszej strzelnicy, oraz przymierzyć wojskowe mundury.

A pod tylu wrażeniach, przed wyruszeniem w dalszą drogą mogą Państwo posilić się ciepłą wojskową grochówką w "Barze u Wichury".

Zapraszamy grupy

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzuem Militariów wszystkie grupy zainteresowane historią. Ciekawe wystawy stawiające na "żywy przekaz" historyczny przeniosą Państwa w przeszłość i pozwolą poznać przeszłość w przystępny i ciekawy sposób. Wizyta w Muzeum Militariów to idealne uzupełnienie wycieczki biegnącej Szlakiem Mazurskich Fortyfikacji. (Wilczy Szaniec, Mamerki). Po zobaczeniu bunkrów i ruin, w Muzuem Militariów dowiedzą się Państwo o najważniejszych wydarzeniach związanych z tymi miejscami, a także zobaczą jedyną w Polsce kilkudziesiąciometrową makietę Wilczego Szańca, pokazującą, jak wyglądał i funkcjonował przed zburzeniem.